Bakan'dan flaş AKN açıklaması

adil kullanım noktası

26/12/2018 - 19:49

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, kullanıcıların belirli bir kotayı aşması durumunda internet hızının yavaşlamasına neden olan Adil Kullanım Noktası (AKN) uygulamasının geçen yıl mayıs ayında kademeli olarak kaldırıldığını belirterek, "AKN uygulaması, 1 Ocak 2019 itibarıyla tamamen kalkacak. Böylece internet kullanımına sınırlama getirilmeyecek." dedi.

Turhan, Bakanlık olarak hükümetin desteğiyle 16 yıldır ülke ve millet için kesintisiz çalıştıklarını söyledi. Ulaştırma ve haberleşme altyapısına bugüne kadar 537 milyar lira yatırım yapıldığını ifade eden Turhan, bunun 100 milyar liradan fazlasını kamu-özel sektör iş birliğiyle gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Turhan, bu yıl da geçmişte olduğu gibi birbirinden önemli dev projeleri hizmete sunduklarını vurgulayarak, 3 bin 510 projeye de devam ettiklerini aktardı.

Bu yıl dünyanın en büyük projelerinden biri olan İstanbul Havalimanı'nın ilk fazını 29 Ekim'de hizmete açtıklarını anımsatan Turhan, şöyle devam etti:

"Karadeniz'i Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya bağlayan 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda bulunan ve 14 bin 300 metreyle Türkiye'nin en uzun kara yolu tüneli olma özelliğini taşıyan Ovit Tüneli'ni açtık. Kıtaları aşan projelerimizden biri olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün inşasına devam ettiğimiz gibi, rüzgar testlerini de tamamladık. Ülkemizin deniz üzerinde ikinci havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı'nda şu ana kadar 16 milyon tona yakın dolgu yaptık.

Mendirek imalatında 2 bin 600 metreye ulaştık. Ülkemizi dünyanın ticaret merkezi yapacak en önemli projelerinden biri olan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin tamamlayıcılarından biri olan Kars Lojistik Merkezi'nin inşasını tamamlanma aşamasına getirdik."

İzmir ve Manisa'yı birbirine bağlayan önemli projelerden Sabuncubeli Tüneli'ni haziranda hizmete açtıklarını hatırlatan Turhan, geçen yıl temeli atılan ve Avrupa'nın en uzun tüneli olacak Yeni Zigana Tüneli'nde delme işlemlerinin önemli bir bölümünü tamamladıklarını, tüneli gelecek yıl hizmete vereceklerini dile getirdi. 

Kaynak:Hürriyet